Kuidas puhastada ja hooldada kaamerat ning objektiive

Fotograafide enamlevinud probleemid on tolm ja võõrkehad kaamera sensoril ning objektiivis. Sellised võõrkehad võivad pildid rikkuda.

Tihtipeale arvatakse ekslikult, et sellised plekid tulevad tolmust kaamera peeglil, optilisel pildiotsijal või objektiivil, kuid enamasti see nii ei ole. Tolm peeglil või pildiotsijal ei mõjuta lõplikku pildikvaliteeti. Võõrkehad objektiivis on fookuspunktist liiga kaugel ja ei jäta lõplikule pildile teravat kujutist. Seda võib teinekord juhtuda lainurk objektiividega, aga enamasti mitte standard objektiividega.

Enamasti on sellised plekid põhjustatud kaamera sisse sattunud võõrkehadest, mis on sadestunud sensorile. Tolm satub kaamerasse enamasti objektiivi vahetamisel.

Soovituslik on vahetada objektiive nii vähe, kui võimalik, ja seda tehes suunata kaaamera objektiivi ava allapoole. Alati on soovitatav vahetada objektiive võimalikult tolmuvabas keskkonnas.

Enne objektiivi kinnitamist veenduge, et objektiiv on puhas: objektiive vahetades puhastage alati objektiivi tagumine pool kasutades mikrofiiber lappi ja alati kinnitage objektiivi tagumine kork, kui te antud objektiivi kaamera ees ei kasuta. Samamoodi peaks esimene objektiivi kate olema alati paigaldatud, kui te kaamerat ei kasuta.

Kuidas kontrollida sensorit?

Kontrollige tolmu olemasolu sensoril järgmiselt:

  • Kinnitage objektiiv kaamera ette.
  • Valige manuaalne fokusseerimine ( M ) ja seadke fookuspunkt käsitsi lõpmatusse, säri kompensatsioon seadke väärtusele +1 ja valige vähim ava suurus (suurim f number), mis on tavaliselt f/22 või teatud objektiivide puhul, f/32.
  • Suunake objektiiv ühtlase valgusallike poole (näiteks aken või taevas) ja tehke üks pilt. Ei tasu muretseda, kui säriaeg on mitme sekundi pikkune.
  • Kontrollige pilti. Kui pildil on plekid, siis vajab sensor puhastamist.

Suuremate avade puhul on tolm vähem nähtav. Alates f/8 muutub tolm nähtamatuks. Kui suurt ava kasutades jäävad pildile plekid, võib sensor vajada remonti.

Kuidas hooldada oma kaamerat ja objektiive?

Objektiivide ja kaamera regulaarne hooldamine ja puhastamine on oluline, kuid delikaatne protseduur. Sellepärast on fototehnika eest hoolitsemine tähtis. Jälgige järgnevaid nõuandeid, et seadmed püsiksid puhtana.

  • Alati paigaldage objektiivide otsakorgid.
  • Objektiive hoiustage kaitsvas pakendis.
  • Kandke fototehnika selleks ette nähtud kotis.

Kaamera kere

Liivases keskkonnas viibides kodunevad tihtipeale liivaterad kaamera nõgusustesse. Kui neid koheselt ei eemaldata, võivad liivaterad sattuda keeratavate nuppude vahele ja kulutada nuppe niivõrd, et kaamera pole enam kasutatav. Samamoodi võib liiv sattuda objektiivi pöörlevate pindade vahele ja neid kahjustada.

Kõige lihtsam viis kaamerat väljast puhastada on kasutades pehmete harjastega pintsilt. Vältida tuleks liigset survet pintsile, et mitte kriimustada kaamera korpust või ekraani pinda.

Samamoodi võib kasutada suruõhku ja vatipulka raskesti ligipääsetavate kohtade puhastamiseks.

Ärge kasutage puhastamiseks kemikaale. Raskesti eemaldatava mustuse jaoks võib kasutada destilleeritud veega niisutatud mikofiiber lappi.

Objektiivid

Objektiive tuleb käsitleda erilise hoolega. Objektiivi klaaspinnad on eriti haprad ja võivad kergesti kriimustuda. Objektiive tuleks puhastada ainult äärmise vajaduse korral. Optiliste pindade omadused muutuvad iga kord, kui neid puhastada. Optilised pinnad kahjustuvad iga kord, kui neid puudutada. Isegi siis kui kahjustusi pole palja silmaga nähtavad. Parema tulemuse annab kergelt tolmune objektiiv kui korduvalt puhastatud ja kulunud pinnaga läätsega objektiiv.

Meie arvates on läätse pinna puhastamine vajalik, kui sinna on sattunud aktiivseid aineid (merevee pritsmed, näpujälgedes leiduvad õlid jne.). Sellised aktiivsed ained võivad kahjustada esimese läätse peegeldamisvastast kihti.

Tolmu ja mikroosakeste eemaldamine

Esmalt eemaldage suurem tolm suruõhuga. Kasutades selleks pudeldatud õhku või siis puhumispalli. Ärge kasutage puhumiseks hingeõhku. Nii võivad sattuda läätsele süljepritsmed, mis on raskesti eemaldatavad.

Järgmiseks kasutage väga pehmete harjastega pintslit tolmu eemaldamiseks. Proovige pintsli harjaseid mitte katsuda, muidu kandub sõrmedel leiduv rasu läätse pinnale. Ärge suruge pintslile liialt tugevalt. Kui on viibitud liivastes tingimustes, võivad läätse pinnale sattunud liivakristallid läätse pinda kriimustada, kui pintsliga liiga tugevalt tõmmata.

Õliste plekkide ja näpujälgede eemaldamine

Üldine reegel on, et klaaspindu mitte näppudega puudutada. Kui näpujäljed on sattunud klaaspindaele, ärge kunagi üritage objektiivi puhastada enda riietega. Riidekiud võivad olla liiga karedad ja läätsepinda kahjustada.

Kasutage puhastamiseks mikrofiiber lappi, mida on soovitav hoida eraldi kilekotti pakendatuna fotokotis.
Kui on vajalik kasutada vedelikku raskesti eemaldatava mustuse eemaldamiseks, kasutage destilleeritud vett või puhast piiritus. Kraanivees võib leiduda mineraale mis ladestuvad läätse pinnale, muutes esimese läätsekihi omadusi.

Allikas: Sony.ee “How to clean and maintain your camera and lenses

Puhastusvahendid RemondieksperdistKaamera objektiivi puhastamine

Remondieksperdi kontorist saate osta spetsiaalselt kaamerate puhastamiseks mõeldud:

  • märgpuhastuslappe,
  • muid puhastustarvikuid.

Objektiivide puhastamisel lappide ja harjadega kasutage ringjaid liigutusi ning võimalusel järgige pakendil olevaid juhiseid.

Kui soovite nõu puhastusvahendite kasutamiseks, küsige julgelt.

Soovi korral saate Sony kaamerate ja objektiivide puhastuse ning hoolduse meilt tellida.